Davoška deklaracija
28.06.2018 14:49
V okviru letnega srečanja Svetovnega gospodarskega foruma je v začetku leta v Davosu v Švici potekala ministrska konferenca z naslovom Visokokakovostna kultura grajenega prostora (»Baukultur«).
Tematske razprave so izpostavile pomen kulture za sodobno družbo in vpliv kulture grajenega prostora na trajnostni razvoj, kakovost bivanja in družbeno kohezijo. Zagotavljanje kakovosti grajenega prostora je skupna naloga in odgovornost vseh, izvaja se lahko le z izvajanjem politik, sodelovanjem stroke in vključevanjem javnosti.
V okviru zaključka konference so udeleženci oblikovali in podpisali Davoško deklaracijo, v katero so vključeni sprejeti sklepi konference. Deklaracija temelji na izhodiščih, da je kakovost grajenega prostora kot skupno dobro tudi skupna odgovornost vlad, organizacij in zasebnega sektorja ter da je nujno okrepiti zavest o kulturnih, socialnih, gospodarskih, okoljskih in tehničnih vprašanjih, udeležence pa zavezuje k:
- spodbujanju in promociji idej in načel kulture grajenega prostora vsem deležnikom, vključno z drugimi člani vlade in širše javnosti, zlasti mladim, ter poudarjanju njenega koristnega vpliva na družbo;
- izvajanju boljših politik, ki vključujejo koncept kulture kakovostnega grajenega prostora, ter vključevanju vizije kulture kakovostnega grajenega prostora med osrednje cilje politike;
- podpori nadaljnjim ukrepom in aktivnostim, ki prispevajo k spodbujanju in izvajanju vizije kulture kakovostnega grajenega prostora;
- pozivu vsem zainteresiranim deležnikom, tako javnim kot zasebnim, da prepoznajo pozitivni učinek kulture kakovostnega grajenega prostora za skupno dobro in priznajo svojo odgovornost, da prispevajo k njenemu izvajanju, zlasti v zvezi z naložbami, povezanimi s kakovostjo grajenega prostora;
- ponovnemu srečanju v roku največ 10 let, na katerem bo izvedena ocena in razprava o napredku, doseženem pri zagotavljanju kulture kakovostnega grajenega prostora v Evropi.
Slovenski prevod Davoške deklaracije lahko preberet na povezavi >>
|
Razstava natečajnih rešitev za brv čez Sočo
22.06.2018 17:23
Otvoritev razstave bo v sredo 4.7.2018 ob 18:00 uri v Knjižnici Cirila Kosmača Tolmin. Razstava bo na ogled do 27.7.2018.
Vljudno vabljeni.
|
Nova gradbena zakonodaja - Podzakonski akti GZ
22.06.2018 13:36
V zvezi z implementacijo nove gradbene zakonodaje smo 21. 6. 2018 skupaj s predstavniki Ministrstva za okolje in prostor pripravili predstavitev podzakonskih aktov Gradbenega zakona. Program strokovnega predavanja je obsegal naslednje predstavitve:
1. zakonski okvir za izdelavo dokumentacije in projektiranje,
2. Uredba o razvrščanju objektov,
3. Pravilnik o podrobnejši vsebini dokumentacije in obrazcih, povezanih z graditvijo objektov.
Program predavanja >>
Gradivo iz predavanja:
- Splošni zakonodajni okvir Gradbenega zakona na področju projektiranja in dovoljevanja >>
- Predstavitev Uredbe o razvrščanju objektov (klasifikacija, razvrščanje, prehod) >>
- Pravilnik o podrobnejši vsebini dokumentacije in obrazcih, povezanih z graditvijo objektov >>
- Pravilnik o podrobnejši vsebini dokumentacije in obrazcih, povezanih z graditvijo objektov - PRILOGE >>
- Predstavitev zahtev Gradbenega zakona glede legalizacij nelegalnih gradenj >>
Obveščamo vas, da lahko vprašanja vezana na novo zakonodajo pošljete preko povezave >>
Odgovori na vprašanja se bodo pripravljala po sklopih, po potrebi po posvetovanju z ministrstvom in bodo objavljena na spletni strani ZAPS.
Priloge k Pravilniku o podrobnejši vsebini dokumentacije in obrazcih so objavlljene na tej povezavi >>
|
LEVEL(S) - orodje za vrednotenje trajnostnih vidikov stavb WEBMINAR
19.06.2018 18:09
ACE organizira webinar na temo LEVEL(S) v ponedeljek, 25. junija od 12h00 do 13h00.
LEVEL(S) je orodje za vrednotenje trajnostnih vidikov stavb, ki ga je razvila Evropska komisija. Z uporabo obstoječih standardov Level(s) ponuja skupni pristop EU za vrednotenje in poročanje okoljske učinkovitosti v gradbenega sektorja.
Cilj webinarja je obrazložitev in diskusija o tem, kaj Level(s) je, kako deluje in kakšna je mogoča uporabnost Level(s) za arhitekte.
Webinar je namenjen arhitektom in vsem strokovnjakom v gradbenem okolju, ki jih zanima trajnostna gradnja.
Predavatelji:
- Dr. Judit KIMPIAN: Predsednica ACE Sustainability Work Group
- Josefina LINDBLOM: EU Komisija (DG Environment)
- Dr. Esfand BURMAN: University College London (UCL), Institute for Environmental Design and Engineering (IEDE)
- Dr. Peter Andreas SATTRUP: Višji svetovalec pri Danish Association of Architectural Firms - danskem združenju arhitekturnih podjetij
Program:
- 12h00: Dobrodošlica in uvod s strani Judit KIMPIAN
- 12h05: Josefina LINDBLOM - Splošni uvod v Level(s)
- 12h15: Esfand BURMAN - Level(s): prednosti holističnega pristopa do podatkov o učinkovitosti stavb
- 12h25: Peter Andreas SATTRUP - Kakšna je mogoča uporabnost Level(s) za arhitekte?
- 12h35 : Josefina LINDBLOM: Kako se lotiti testne faze Level(s)?
- 12h40: Diskusija s spletnim občinstvom
- 13h00: Konec
Registracija
Za registracijo prosimo pošljite elektronsko sporočilo na contact@buildup.eu, posredovali vam bodo navodila za dostop do webminarja.
|
Javna razprava avtorstvo in etični kodeks - PRESTAVLJENO!
12.06.2018 10:58
Zaradi premalo prejetih prijav, javno razpravo prestavljamo na novi termin:
v torek 25.9. 2018 ob 17.00 uri v Plečnikovi predavalnici na FA (Zoisova cesta 12, Ljubljana).
Prijava na javno razpravo AVTORSTVO IN ETIČNI KODEKS
V skladu z dano zavezo ob sprejemanju novega Kodeksa poklicne etike članov ZAPS in na kodeksu temelječega Disciplinskega pravilnika, ki ju je skupščina ZAPS sprejela na svoji 46. seji, bomo v sredo 20.6. 2018 ob 16.00 uri v Plečnikovi predavalnici na FA (Zoisova cesta 12, Ljubljana) organizirali javno razpravo z naslovom AVTORSTVO IN ETIČNI KODEKS.
V okviru posveta bomo na kratko predstavili nov kodeks in rezultate primerjalne analize štirih režimov varovanja avtorskih pravic, na podlagi katerih je bil v nov kodeks vgrajen varovalni režim, ki je predstavljen v razpredelnici pod št.2. Cilj posveta je soočenje različnih stališč članov o smotru dodatnega varovanja avtorskih pravic na zgrajenih objektih, ki presega zakonsko določeno stopnjo. K razpravi bomo pritegnili tudi pravnike, ki nam bodo pomagali razjasnjevati pravne vidike in trasirati varno pot do višje stopnje varovanja kakovostnih realizacij ter predstavnike Ministrstva za kulturo. Program dogodka z imeni razpravljalcev bomo objavili naknadno.
Vse, ki bi želeli sodelovati kot razpravljavci prosimo, da svoj kratek prispevek (do 5 min govora) v obliki *ppt. prezentacije posredujete na naslov zaps@zaps.si, najkasneje do petka 16.6.2018.
Prijavite se na spletni povezavi: Prijava na javno razpravo AVTORSTVO IN ETIČNI KODEKS
Vljudno vabljeni!
Priloge:
Etični kodeks ZAPS
Disciplinski pravilnik ZAPS
Scenariji varovanja avtorskih pravic zgrajenih objektov
|
PREGLEDNA RAZSTAVA IN PRIZNANJA ZAPS 2018 - razpis
06.06.2018 11:00
Člane ZAPS vabimo, da oddate svoja dela in kandidirate za eno od nagrad Zbornice za arhitekturo in prostor Slovenije (ZAPS). Letošnja pregledna razstava in svečana podelitev nagrad bo zaključek Dneva arhitektov, ki bo v petek, 12. oktobra v Muzeju za arhitekturo in oblikovanje (MAO).
Rok za oddajo 20.6.2018.
Več o razpisu
|
Razpisan natečaj za SOSESKA NOVO POBREŽJE _ MARIBOR
05.06.2018 16:22
Stanovanjski sklad RS je v sodelovanju z Zbornico za arhitekturo in prostor Slovenije razpisal odprti, enostopenjski, projektni natečaj za izbiro strokovno najprimernejše rešitve in izbiro izdelovalca projektne dokumentacije za: SOSESKA NOVO POBREŽJE _ MARIBOR
Podrobnosti na strani Natečaji – aktualni.
|
Pravilnik o dokumentaciji - program za izpolnjevanje obrazcev
05.06.2018 10:58
Danes so na Ministrstvu za okolje in prostor objavili priloge k Pravilniku o podrobnejši vsebini dokumentacije in obrazcih, povezanih z graditvijo objektov. Priloge so objavljene v treh oblikah:
- Program za izpolnjevanje obrazcev in pripravo dokumentacije v obliki .xlsm (Microsoft Excel z omogočeno uporabo makrov), za napredno uporabo,
- posamezne priloge v obliki .xlsx (Enostavne Microsoft Excel tabele),
- priloge v obliki .pdf za ročno izpolnjevanje (objavljane kot priloge Pravilnika).
Dodatno so objavljeni tudi izpolnjeni primeri obrazcev.
|
Pravilnik o podrobnejši vsebini dokumentacije
01.06.2018 15:15
Včeraj, 31. maja 2018 je bil v Uradnem listu objavljen Pravilnik o podrobnejši vsebini dokumentacije in obrazcih, povezanih z graditvijo objektov:
Pravilnik o podrobnejši vsebini dokumentacije in obrazcih, povezanih z graditvijo objektov
Ur.l. RS, št.. 36/18
Bistvena sprememba, ki jo prinaša Pravilnik, je, da se dokazovanje bistvenih zahtev prestavlja v fazo izdelave projekta za izvedbo. Na ta način bo pot do gradbenega dovoljenja enostavnejša, spremenilo pa se bo tudi razmerje stroškov izdelave projektne dokumentacije, ki večino projektantskega dela prestavlja v fazo izdelave projekta za izvedbo. Projekt za izvedbo je odslej tudi obvezna priloga ob prijavi gradbišča za vse zahtevne in manj zahtevne objekte.
Novost je tudi digitalizacija postopka dovoljevanja, ki se bo postopoma uvajala do leta 2021, ko bo pričel delovati prostorski informacijski sistem (PIS) v državnem računalniškem oblaku (DRO). V prehodnem obdobju bo na voljo interaktivni pripomoček za pripravo dokumentacije in obrazcev, ki so ga pripravili na MOP v sodelovanju z ZAPS. Pripomoček bo objavljen na spletni strani ZAPS takoj po potrditvi s strani MOP.
Novi Pravilnik določa le vsebino projektne dokumentacije za dovoljevanje, torej tiste vsebine, ki so potrebne za presojo mnenjedajalcev oziroma upravnega organa. Vsebino celotnega projekta pa po novem Gradbenem zakonu dopolnjujejo Pravila stroke, ki jih na ZAPS skupaj z IZS pospešeno pripravljamo na podlagi včeraj objavljenega Pravilnika. Zakonski rok za pripravo Pravil, ki bodo poleg podrobnejše vsebine posameznih načrtov glede na vrsto gradnje, namen, velikost, zmogljivost, predvidene vplive in druge značilnosti objekta določala tudi obseg drugih arhitekturnih in inženirskih storitev, je pet mesecev po objavi pravilnika. V pripravi so tudi tehnična navodila za izdelavo načrtov, vzorci projektne dokumentacije po novem in vzorci pogodb za projektiranje.
Več o bistvenih izhodiščih Pravilnika lahko preberete v članku ob objavi osnutka Pravilnika v mesecu aprilu.
Kot smo že pisali, Pravilnik, ki mora v celoti slediti zakonu, povzema tudi nekaj določil GZ, ki so po našem mnenju problematična in ne varujejo javnega interesa pri urejanju prostora v smislu evidentiranosti, varnosti in oblikovanja. Tako iz določil GZ izhaja, da lahko dokumentacijo za spremembo namembnosti, kadar se ta izvaja samostojno oziroma skupaj z vzdrževalnimi deli, izdela »druga oseba« in ne nujno projektant. Problematična je tudi vsebina dokumentacije za legalizacijo, ki jo določa GZ in ne Pravilnik in je v primerjavi z dokumentacijo za pridobitev gradbenega dovoljenja precej enostavnejša. Omeniti je potrebno še, da GZ ne opredeljuje projektantskega nadzora pri gradnji, kar postavlja projektante v neroden položaj, saj nimamo zakonske podlage za vstop na gradbišče. V prilogi objavljamo še odgovore MOP na pripombe k osnutku Pravilnika.
Pripravila Mima Suhadolc, vodja Skupine ZAPS za pravilnike po GZ
|
Izobraževanje STROKOVNIH SODELAVCEV NATEČAJEV - zasedeno
01.06.2018 14:36
Spoštovane članice in člani ZAPS,
ponovno vas vabimo, da se nam kot strokovni sodelavci pridružite pri izvedbi natečajev, in sicer kot izdelovalci NATEČAJNIH NALOG, POROČEVALCI, SKRBNIKI ali ČLANI OCENJEVALNIH KOMISIJ.
Povezava do spletne oddaje referenc in prijava na izobraževanje.
Pri izboru novih strokovnih sodelavcev bodo imeli prednost kandidati, ki so opravili izobraževanje, in tisti z boljšimi referencami s predmetnega področja, npr. z izkušnjami pri izdelavi natečajnih nalog ali s poročevalsko vlogo. Pri naboru kandidatov za ocenjevalne komisije so pomembne predvsem realizacije s podobno vsebino, kot jo ima razpisani natečaj, ali vsaj realiziran tovrstni PGD, PZI projekt. Štejejo tudi prejete nagrade. Zato vas prosimo, da v anketi posebno pozorno izpolnite tiste rubrike referenc, ki se navezujejo na mesto, za katero kandidirate.
Prosimo, da svoje reference osvežite in ponovno posredujete tudi tisti kandidati, ki ste se lani že udeležili podobnega izobraževanja in se ga ne nameravate ponovno udeležiti.
Na novo izobraževanje se lahko prijavite arhitekti in krajinski arhitekti z opravljenim strokovnim izpitom, izjema so kandidati za skrbnike, pri katerih se strokovni izpit ne zahteva. Prav skrbnikov nam med natečajnimi strokovnimi sodelavci najbolj primanjkuje, zato še posebej vabljeni.
Izobraževanje bo potekalo v četrtek, 21. 6. 2018, v prostorih ZAPS na Vegovi 8 v Ljubljani s pričetkom ob 9. uri.
Izobraževanje je sestavljeno iz treh sklopov:
A. predavanje za izdelovalce natečajnih nalog in poročevalce,
B. splošni del: javno naročanje in natečaji,
C. predavanje za skrbnike.
Sklop B je obvezen za vse udeležence in je umeščen med ostala dva zato, da se ga lahko brez prekinitve udeležita obe skupini – tako izdelovalci nalog in poročevalci (A) kot skrbniki (C).
Zelo priporočamo, da se na izobraževanje pripravite tako, da preberete Pravilnik o javnih natečajih za izbiro strokovno najprimernejših rešitev prostorskih ureditev in objektov na povezavi ter Smernice za javno naročanje arhitekturnih in inženirskih storitev na povezavi.
Poglavitna cilja izobraževanja sta posodobitev znanj strokovnih sodelavcev natečajev ter okrepitev kakovosti in organizacijske sposobnosti ZAPS. Z udeležbo na izobraževanju se zavezujete, da boste v naslednjih dveh letih kot strokovni sodelavci (izdelovalci natečajnih nalog, poročevalci in skrbniki) sodelovali le pri natečajih, ki jih organizira ZAPS. V nadaljevanju bomo, odvisno od konkretnih rešitev v prenovljenem Pravilniku, po potrebi organizirali usposabljanje tudi za druge udeležence.
Če se izobraževanja kljub prijavi ne boste mogli udeležiti, vas prosimo, da nam to sporočite na e-naslov natecaji@zaps.si do 18. 6. 2018.
PROGRAM
Četrtek, 21. 6. 2018 ZAPS
|
|
Uvod Vlado Krajcar
Predstavitev izobraževanja
|
09.00–09.10
|
A. Izdelovalci natečajnih nalog, Damjana Zaviršek Hudnik
poročevalci
|
09.10–09.50
09.50–10.30
|
Odmor
|
10.30–10.50
|
B. Splošni del Vlado Krajcar
Javno naročanje in natečaji
|
10.50–11.30
|
C. Skrbniki Špela Kryžanowski
|
11.30–12.50
|
Zaključek
|
13.00
|
|
| | arhiv novic:
februar 2021 januar 2021
december 2020 november 2020 oktober 2020 september 2020 avgust 2020 julij 2020 junij 2020 maj 2020 april 2020 marec 2020 februar 2020 januar 2020
december 2019 november 2019 oktober 2019 september 2019 avgust 2019 julij 2019 junij 2019 maj 2019 april 2019 marec 2019 februar 2019 januar 2019
december 2018 november 2018 oktober 2018 september 2018 avgust 2018 julij 2018 junij 2018 maj 2018 april 2018 marec 2018 januar 2018
december 2017 november 2017 oktober 2017 september 2017 julij 2017 junij 2017 maj 2017 april 2017 marec 2017 februar 2017 januar 2017
december 2016 november 2016 oktober 2016 september 2016 avgust 2016 julij 2016 maj 2016 april 2016 marec 2016 februar 2016 januar 2016
december 2015 november 2015 oktober 2015 september 2015 avgust 2015 julij 2015 junij 2015 maj 2015 april 2015 marec 2015 februar 2015 januar 2015
december 2014 november 2014 oktober 2014 september 2014 julij 2014 junij 2014 maj 2014 april 2014 marec 2014 februar 2014 januar 2014
december 2013 november 2013 oktober 2013 september 2013 avgust 2013 julij 2013 junij 2013 maj 2013 april 2013 marec 2013 februar 2013 januar 2013
december 2012 november 2012 oktober 2012 september 2012 avgust 2012 julij 2012 junij 2012 maj 2012 april 2012 marec 2012 februar 2012 januar 2012
december 2011 november 2011 oktober 2011 september 2011 avgust 2011 julij 2011 junij 2011 maj 2011 april 2011 marec 2011 februar 2011 januar 2011
december 2010 november 2010 oktober 2010 september 2010 avgust 2010 julij 2010 junij 2010 maj 2010 april 2010 marec 2010 februar 2010 januar 2010
december 2009 november 2009
0000
|