Spletna stran ZAPS uporablja piškotke, s katerimi si pomagamo pri zagotavljanju storitev. Nova evropska direktiva zahteva, da od vas pridobimo soglasje za namestitev piškotkov na računalnik in vam omogočimo upravljanje z njimi. Poleg internih piškotkov, ki so nujno potrebni za delovanje strani, uporabljamo analitične piškotke servisa Google Analytics. Z uporabo naših storitev se strinjate, da lahko uporabljamo piškotke. V redu | Več o tem
Poziv h kandidaturi za člana komisije ZAPS za strokovni nadzor
20.12.2018 08:23
V skladu z Zakonom o arhitekturni in inženirski dejavnosti (ZAID) mora ZAPS izvajati strokovni nadzor nad delom svojih članov. Nadzor bo opravljala komisija za strokovni nadzor. V okviru rednega nadzora mora komisija vsako leto pregledati dela naključno izbranega 1% članov ZAPS (14 članov), pri tem pa se osredotočiti na delo (storitve, projekte, dokumentacijo itd.), ki ga je član ZAPS opravil v zadnjih treh letih.
Vljudno vas pozivamo, da kandidirate za člane komisije za strokovni nadzor. Gre za izjemno pomembno, odgovorno in strokovno zahtevno delo. Zato si želimo, da so člani komisije strokovnjaki, ki imajo bogate izkušnje s projektiranjem oziroma prostorskim načrtovanjem v praksi, širino znanj in delovanja na svojem poklicnem področju, poglobljeno poznavanje zakonodaje in predpisov, ob tem pa morajo izpolnjevati tudi minimalne zahteve za referenčna dela. Podrobnosti so opisane v priloženem dokumentu.
Rok za oddajo kandidatur je ponedeljek, 7.1.2019, po možnosti pa nam jih pošljite še v letošnjem letu.
Izpolnjen obrazec za kandidaturo pošljite na naslov ZAPS ali po elektronski pošti na zaps@zaps.si.
KDO JE LAHKO VODJA PROJEKTA IN KDO VODJA NADZORA ZA STAVBE?
18.12.2018 11:12
Seznanjamo vas z odgovorom Ministrstva za okolje in prostor (MOP), ki ga je podalo na stališče matične sekcije gradbenih inženirjev IZS, da je vodja projekta in vodja nadzora za stavbe lahko ne le pooblaščeni arhitekt ampak tudi pooblaščeni inženir.
MOP je odgovor prenovilo v delu, ki se nanaša na vodenje nadzora v povezavi s prevladujočimi deli, medtem ko dela odgovora glede vodenja projektiranja ni spreminjalo iz razloga, »ker je bila dikcija z opredelitvijo prevladujoče stroke glede na namen objekta za odgovornega vodjo projekta že v ZGO-1 in je bilo s strani MOP v zvezi s tem že v času veljavnosti ZGO-1 podanih že več odgovorov z enako vsebino, kot je pojasnjena tudi v prvem odgovoru«.
Če povzamemo stališče MOP:
- Vodja projekta za stavbe je lahko le pooblaščeni arhitekt.
- Vodja nadzora za stavbe je lahko pooblaščeni arhitekt, pooblaščeni inženir, nadzorni inženir, skladno s pridobljenimi pravicami po ZAID.
Strokovna ekskurzija v New York v MoMA na ogled razstave Toward a Concrete Utopia:Architecture in Yugoslavia 1948-1980. Stroške potovanja krijejo udeleženci sami. Organizacijo potovanja bo prevzela turistična organizacija, vodenje po New Yorku pa članica ZAPS.
Predviden čas potovanja od 9.1.2019 do 16.1.2019. (odhod je lahko tudi 10.1.2019, odvisno od cene letalske vozovnice).
Cena cca 1.250,00 € . V tej ceni je všteta povratna letalska karta Zagreb (ali Graz ali Dunaj) - New York in spanje v hotelih v dvoposteljnih sobah, brez zajtrka. V ceni niso zajete vstopnice za muzeje, objekte in oglede muzikalov. Na strokovno ekskurzijo so vabljeni tudi nečlani ZAPS. Prijave zbiramo na zaps@zaps.si Program
Več informacij alenka.debenjak@siol.net
Nov statut ZAPS
14.12.2018 17:28
Na podlagi 36. člena Zakona o arhitekturni in inženirski dejavnosti je skupščina Zbornice za arhitekturo in prostor Slovenije na 48. seji dne 23. 10. 2018 sprejela Statut Zbornice za arhitekturo in prostor Slovenije, ki je z današnjim dnem stopil v veljavo.
Predstavite svoje delo na najpomembnejših arhitekturnih dogodkih in dejavnostih v okviru Evropskega arhitekturnega programa za leto 2019. Future Architecture ni zgolj še eno tekmovanje. Future Architecture spreminja same temelje arhitekture v Evropi in drugod. Premika meje. Podira zidove. Gradi nove sisteme. Oblikuje nova zavezništva. Daje priložnost in glas nadarjenim konceptualistom in ustvarjalcem.
Naj vam Future Architecture pomaga pri krepitvi vaše ustvarjalnosti. Skozi izmenjavo idej in projektov z vidnimi institucijami– muzeji, galerijami, založniškimi hišami, bienali in festivali – lahko dosežete mednarodno prepoznavnost. Obetavne večdisciplinarne ustvarjalce z vsega sveta vabimo, da se na poziv prijavijo s svojimi transformativnimi projekti za prihodnost našega življenjskega okolja. Pošljite nam svoje projekte – že končane ali pa takšne, ki so še v fazi koncepta – ki se ukvarjajo s prostorskimi, socialnimi ali kulturnimi inovacijami, ter se nam pridružite pri razpravi o arhitekturi prihodnosti. Veselimo se projektov, ki obravnavajo naslednja področja:
? sistemske spremembe,
? praktični problemi,
? nova področja delovanja onkraj obstoječih okvirov.
Izbrani sodelujoči bodo povabljeni k udeležbi na enem ali več naslednjih dogodkov, ki vključujejo 5 razstav, 4 konference, 3 serije predavanj, 3 delavnice, 2 poletni šoli, 1 knjigo in še več. Odbor članov platforme Future Architecture bo izbrane prijavitelje povabil k predstavitvi projektov na dogodku Kreativna izmenjava v Ljubljani in k sodelovanju pri aktivnostih v okviru Evropskega arhitekturnega programa. Platforma bo izbranim sodelujočim pri Kreativni izmenjavi krila stroške potovanja (v EU) in namestitve.
Članice platforme bodo sodelujočim, ki jih povabijo k sodelovanju na svojih dogodkih, krile stroške potovanja (v EU) in namestitve ter jim namenile honorar. Vse prijave bodo objavljene na spletni strani platforme Future Architecture. Prijave bodo ocenjevali odbor članov platforme Future Architecture, pretekli udeleženci natečaja Future Architecture in javnost (prek spletnega glasovanja).
Časovnica in roki za prijavo
? Objava odprtega poziva: 15. november 2018
? Rok za oddajo prijav: 7. januar 2019
? Spoznavna konferenca: 14.–16. februar 2019
? Ustvarjalna izmenjava 2019: 14.–16. februar 2019
? Evropski arhitekturni program: 17. februar–31. oktober 2019
ACE je trenutno vključena v 7 projektov, ki jih financira EU. Vsi projekti se nanašajo na visokokakovostno arhitekturo in vprašanja, kot so trajnost, energetska učinkovitost in prenova stavb, BIM, razvijanje, na primer inovativni materiali in tehnologije, CPD, usposabljanje in boljše arhitekturno izobraževanje.
ACE si s tem prizadeva spodbuditi vlogo arhitektov pri izgradnji obnovljivih virov energije in energetike. Za podporo tem dejavnostim ACE zaposluje novega pomočnika projektnega uradnika, ki pomaga pri delu projektnega uradnika. Pomočnik projekta bo zagotovil tehnično, organizacijsko in informacijsko podporo za izvajanje projektov ACE, ki jih financira EU. Celoten opis dela je na voljo na spletni strani ACE in na tej povezavi.
Konferenca: ponovna uporaba grajene dediščine
10.12.2018 17:25
V okviru Evropskega leta kulturne dediščine (EYCH) je Arhitekturni svet Evrope (ACE) v petek, 23. novembra, v Leeuwardnu ??(Nizozemska) organiziral javno konferenco o ponovni uporabi grajene dediščine.
Z razvojem evropskih družb so številna območja v našem grajenem okolju (predvsem industrijska, verska in vojaška) izgubila prvotno funkcijo. S pametnimi prenovamii, obnovo ali preoblikovanjem lahko te zgradbe in mesta najdejo nove, mešane ali razširjene uporabe. Zaradi tega se lahko poveča njihova družbena, okoljska in ekonomska vrednost, njihov kulturni ali zgodovinski pomen pa se poveča.